تبلیغات
نصب سانترال, آموزش سانترال, تلفن سانترال , گوشی, فكس, بیسیم و تعمیرات تخصصی

آیا با مراکز تلفن ( سانترال ) کم ظرفیت ، پرظرفیت و یا آنالوگ ، دیجیتال و تحت شبکه پاناسونیک ( Panasonic ) آشنایی دارید؟

دراینجا می خواهیم بطور مختصر و اجمالی شما را با انواع مراکز تلفن یا همان سانترال پاناسونیک آشنا نماییم.

 

مراکز تلفن آنالوگ پاناسونیک ( PBX )  

 • نسل قدیم : سری VB
 • نسل جدید : سری KX   
  • مراکز آنالوگ قدیمی شامل KX-T Series و KX-TA Series  مانند: KX-T616 ، KX-T1232 ، KX-TA616 و ...
 • مراکز آنالوگ جدید KX-TE Series كه همچنان تولید میشوند و به دو دسته تقسیم می شوند مراکز تلفن قابل توسعه ( KX-TEM824 و KX-TES824 ) و غیر قابل توسعه ( KX-TEA308 )

KX-TEA308 3 CO Lines 8 ExtensionsKX-TES824 3 CO Lines / 8 Extensions (Max. 8 CO Lines / 24 Extensions)KX-TEM824 6 CO Lines / 16 Extensions (Max. 8 CO Lines / 24 Extensions)

مراكز تلفن  دیجیتال پاناسونیک ( Digital PBX )

 • سری KX-TD  شامل KX-TD816/1232  و  سری KX-TD500

برخی قابلیت های مراکز تلفن دیجیتال پاناسونیک : در این مراکز از فناوری XDP یا eXtra Device Port (آنالوگ مضاعف) استفاده شده که اجازه میدهد در کنار گوشی های دیجیتال، گوشی آنالوگ با شماره مستقل نیز روشن نمود. مرکز KX-TD500 دارای یک کابین اصلی (BASIC Unit) است و با دو کابین دیگر KX-TD520 لینك میشود و در نهایت شامل سه کابین خواهد بود. مرکز KX-TD1232 بایک KX-1232 دیگر لینک خطی می شود.

مراکز تلفن شبکه ای پاناسونیک (Hybrid IP-PBX)

 • سری KX-TDA شامل KX-TDA15/KX-TDA30/KX-TDA100/KX-TDA100D/KX-TDA200/KX-TDA600

KX-TDA15 Max. 8 CO Lines / 16 Extensions(20 Extensions with DXDP ) KX-TDA30 Max. 8 CO Lines / 28 Extensions (52 Extensions with DXDP) or Max. 12 CO Lines / 24 Extensions (44 Extensions with DXDP) IP-GW or E1 can be added using a remaining slot.KX-TDA100 Max. 96 CO Lines(Max. 124 Channels with PRI30 x 2 and LCOT 16 x 4) / 64 Extensions(160 Extensions with MEC Card)

KX-TDA100D Max. 112 CO Lines(Max. 126 Channels with PRI30 x 1 and LCOT 16 x 6 ) / 176 ExtensionsKX-TDA200 Max. 128 CO Lines(Max. 128 Channels with LCOT 16 x 8) / 128 Extensions(256 Extensions with MEC Card) KX-TDA600 / 620 Max. 640 CO Lines / 640 to 1120 Extensions (with DXDP)

برخی قابلیت های مراکز تلفن شبکه ای پاناسونیک : این مراكز علاوه بر گوشی های دیجیتال سری جدید تلفن های شبکه IP-Phone و نرم افزار های تلفن شبکه IP-Software را پشتیبانی می کنند. این مراكز دارای پردازنده قوی و SD RAM هستند که در دستگاه نقش هارد دیسک را دارند و اطلاعات دستگاه را ذخیره می کنند. مرکز KX-TDA600 دارای کابین اصلی KX-TDA600 است که پردازنده دستگاه (کارتEMPR) در آن قرار میگیرد در صورت توسعه با کابین KX-TDA620 لینك می شود این لینک در نهایت با سه کابین KX-TDA620 دیگر است.

مزیت های دستگاه های سری KX-TDA
1- اگر از کارت شبکه در دستگاه استفاده کنیم و گوشی ها از نوع شبکه باشند سانترال از سیستم شبکه سازمان استفاده میکند و دیگر نیازی به کابل کشی تلفن و استفاده از MDF نداریم.
2- گوشی های تلفن این مراکز (KX-T76XX) سری 76 علاوه بر فناوری XDP دارای تکنولوژیDXDP (داخلی دیجیتال مضاعف) هستند. به طور مثال اگر از گوشی هایی مانند KX-T7636 و KX-T7633 استفاده کنیم از پورت DXDP این گوشی ها گوشی دیجیتال مستقل دیگری با شماره متفاوت روشن خواهد شد این عمل باعث کاهش
کابل کشی شده و هزینه سازمان را نیز به شدت کاهش میدهد.
3- استفاده از گوشی های دیجیتال DECT و استفاده از Repeater برای آنتن DECT
4- استفاده از کارت CTI Link و رابط TAPI/CSTI اتصال رایانه به تلفن دیجیتال یا اتصال سانترال به CTI Server كاربران را قادر میسازد تا از اطلاعات ذخیره شده در بانک اطلاعات استفاده نمایند.
5- استفاده از تکنولوژی VoIP جهت برقراری تماس از بستر شبکه بجای بسترهای مخابراتی

مراکز تلفن کامل شبکه ای پاناسونیک (Pure IP-PBX)

 • سری  KX-TDE شامل KX-TDE100/KX-TDE200/KX-TDE600

KX-TDE100 Max. Trunks : 128 / Max. Extensions : 256  KX-TDE200 Max. Trunks : 128 / Max. Extensions : 256  KX-TDE600 Max. Trunks : 640 / Max. Extensions : 1152

مزیت های دستگا های سری KX-TDE : این سری از دستگاه در واقع ارتباط مراکز مبتنی بر IP با خطوط مخابراتی معمول را برقرار می نمایند. این مراکز تلفن دارای پردازنده قوی و پرسرعت و SD RAM و کارت پردازنده IPCMPR و دو پورت LAN جهت برنامه ریزی VoIP می باشند. علاوه بر سیستم شبكه ای، در مراکز سری KX-TDA میتوان از تلفن های شبکه ای مود SIP استفاده کرد تلفن هایی که الزاما لازم نیست پاناسونیک باشند تا در شبکه کار کنند. همچنین میتوان از نرم افزارهای غیر پاناسونیک و مود SIP كه برخی از آن ها در اینترنت FREE DOWNLOUD هستند استفاده نمود. این مراکز علاوه بر پروتکل H.323 از پروتکل DHCP پشتیبانی میکند که برای مدیران شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است و سانترال به راحتی با سرور شبکه یکپارچه خواهد شد بدین معنی که DHCP Server که در سازمان است سانترال در آن به عنوان یک Client عمل میكند.

 • سری KX-NCP شامل KX-NCP500/KX-NCP1000

KX-NCP500 Max. Trunks : 128 / Max. Extensions : 172    KX-NCP1000 Max. Trunks : 128 / Max. Extensions : 172

 • سری KX-NS شامل KX-NS1000

KX-NS1000 Max. Trunks : 256

گوشی های IP سری KX-TDA : مانند KX-NT136/KX-NT265 و نرم افزار IP-Softphone به نام KX-NCS8100
این محصولات با سری KX-TDE نیز سازگاری دارند.

گوشی های IP سری KX-TDE : مانند 366/KX-NT346/KX-NT343 با ماژول اختیاری BlueTooth به نام KX-NT307 كه امكان بلوتوث را برای کاربران فراهم می کند. این گوشی ها از PoE پشتیبانی کرده و دارای دو پورت اترنت هستند که در سری TDA نیز قابل استفاده میباشند.

مقایسه بین دستگاههای مراکز تلفن پاناسونیک 

مدلهای KX-TDA و KX-TDE


از نظر فیزیکی و ظاهری:

 

زمانی که باکس دستگاه KX-TDA و KX-TDE را از کارتن خارج نمایید اولین تغییر طراحی ظاهری درب دستگاه TDE میباشد. بعد از جدا سازی درب ار باکس تفاوت دوم مغز متفکر سیستم که از این به بعد اصطلاحا CPU نام میبریم است. در روی CPU دستگاه KX-TDA یک اسلات SD ، یک پورت USB جهت برنامه ریزی و 2 ورودی صدا جهت موزیک هلد و بک گراند و2 خروجی صدا جهت آمپلی فایر وجود دارد این در حالی است که در دستگاه KX-TDE یک اسلات SD و 2 پورت شبکه LAN که یکی جهت برنامه ریزی و دیگری برای CTI ، دو ورودی صدا و 2 خروجی صدا تعبیه شده است
 

از نظر مشخصات فنی :
 

1- دستگاه KX-TDA از طریق پورت USB برنامه ریزی می شوند و این امکان دوری از سیستم را جهت برنامه ریزی محدود میکند البته از طریق خط تلفن امکان پذیر می باشد ولی سرعت پایین و هزینه تلفن را باید در نظر گرفت این در حالی است که در دستگاه KX-TDE از طریق پورت شبکه ای که در روی CPU ذاتی وجود دارد امکان برنامه ریزی از طریق شبکه داخلی و اینترنت را دارد البته امکان برنامه ریزی از طریق خط تلفن همچنان وجود دارد حال اینکه اگر بخواهیم KX-TDA را به این مورد مجهز نماییم باید کارتKX-TDA0410 خریداری و در یکی از اسلاتهای فیزیکی سیستم قرار دهیم و پورتهای سیستم را از دست بدهیم
 

2- در دستگاه سانترال پاناسونیک مدلKX-TDA اگر نیاز به کارت اپراتور اتوماتیک بود باید 2 کارت KX-TDA0190 و کارتKX-TDA0191 خریداری میشد که باز اسلات فیزیکی اشغال میکرد در حالی که در دستگاه KX-TDE به صورت ذاتی 2 کانال صوتی جهت این مورد دیده شده است و نیازی به هزینه کردن نیست


3- در دستگاه KX-TDA زمانی که نیاز به امکانات تلفن شبکه ای و انتقال صدا از اینترنت VOIP بود باید کارتهای KX-TDA0470 & KX-TDA0484 و یا کارت KX-TDA0490 خریداری می شد که همگی از اسلاتهای فیزیکی سیستم اشغال میکرد ولی در سانترال جدید پاناسونیک KX-TDE شما یک کارت KX-TDE0110 را بر روی CPU نصب مینمایید و از 4 کانال ویپ و 8 داخلی تحت شبکه استفاده می نمایید و در صورت الزام باخرید License Key بدون اشغال پورت فیزیکی به ظرفیت دلخواه می رسید وظرفیت فیزیکی همچنان قابل استفاده است.


4- سانترال KX-TDA از پرتکل جدید SIP پشتیبانی نمی کند در حالی که TDE این امکان را دارد


5- در سانترال KX-TDA تغریبا جهت هر کاری نیاز به پورت فیزیکی هست اما همانگونه که گفتیم در KX-TDE این گونه نمی باشد


6- دستگاه KX-TDE از نرم افزار 128 یوزر CA برخوردار است که امکانات بسیار زیادی جهت شرکتهایی که Call Center و یا ارتباط با مشتری دارند.


از نظر اقتصادی:


وقتی مین خالی دستگاه TDA را با TDEمقایسه نمایید اختلاف قیمت ناچیزی دیده می شود که اگر بخواهیم TDA را به امکانات TDE فقط نزدیک کنیم باید 3 کارتkx-tda0410 & kx-tda0190 & kx-tda0191 بخریم که در مجموع KX-TDE از نظر اقتصادی نیز مرقون به صرفه است تازه اگر از نرم افزار فوق العاده CA چشم پوشی کنیم . نکته خیلی مهم جهت خریداران اینکه جهت لایسنزها باید در سایت پانا سونیک رجیستر شود و اگر دستگاههی بدون گارانتی خرید نمایید کسی قادر به رجیستری دستگاه شما نیست.

مقایسه و تفاوتهای دستگاه مراکز تلفن پاناسونیک KX-TDE و KX-NCP


 


از نظر فیزیکی و ظاهری:
 

دستگاه سانترال پاناسونیک مدل KX-TDE شباهت بسیار زیادی با سانترال KX-TDA دارد و کارتهای آنها نیز تقریبا مشترک است . ولی دستگاه KX-NCP کاملا تغییر کرده و بیشتر شبیه سوییچ شبکه کامپیوتری شده و به راحتی در داخل رک 19 یونیت نصب میشود .نصب بسیار راحت ( کارتها نیازی به جک آمفونال ، ترمینال کروز ... ندارد خروجی و ورودی همانند دستگاه KX-TDA30 است RJ )


 

از نظر مشخصات فنی :
 

از نظر امکاناتی و قابلیتی تفاوتی بین TDE و NCP وجود ندارد ولی از نظر بحت میزان ظرفیت ورودی و خروجی تفاوت زیادی بین دو سیستم وجوددارد از نظر کارت و لایسنز نیز متفاوت هستند اما 2 امتیاز ویژه KX-NCP به KX-TDE دارد اول اینکه برد پاور داخل سیستم تعبیه شده و دوم اینکه کارت نمایشگر شماره تماس گیرنده داخل سیستم جهت خطوط شهری و داخلی تعبیه شده است . از آنجایی که KX-TDE اسلاتهای یکسانی دارد از نظر ظرفیتی فلکسی بیلیتی بیشتری دارد ولی KX-NCP اسلاتهای متفاوتی جهت خطوط شهری و داخلی تعبیه کرده و از این نظر متفاوت است همچنین مصرف کنندگان دستگاه KX-TDA با تغییر CPU بهTDE می رسند اما تبدیل به NCP برای هر دو مدل TDA & TDE غیر ممکن است. اما در هر حال پیشنهاد ما برای سازمانهایی که ظرفیت آنالوگ و دیجیتال بالایی ندارند استفاده ار سیستم NCP است چون رک مانت بدون نیاز به نصب و زیبا کم حجم و با قابلیتهای باور نکردنی همانند TDE است.

مراکز سانترال KX-TDE چه گوشیهایی را پشتیبانی مینماید؟


پاناسونیک مانند سابق هر محصول جدیدی که به بازار میدهد گوشیهای سانترال قبلی خود را نیز پیشتیبانی می کند البته با تولید سانترال جدید یک سری گوشی انحصاری جهت آن محصول نیز ارایه میکند که جهت سیستم KX-TDE نیز گوشیهای سری KX-NT300 را معرفی نموده است.

آیا تلفن سانترالهای پاناسونیک را روی اینترنت میتوان به هم ارتباط داد؟


در مدل های IP PBX مانند KX-TDA30-100-200-600 با استفاده از کارت VOIP میتوان این کار را انجام داد و در دیگر مدلهای سانترال از روشهای دیگری مانند دستگاههای جانبی VOIP استفاده کرد به این ترتیب که 4 داخلی از دستگاه اصلی به VOIP وصل میشود ودر مقصد شما 4 داخلی را دارید و میتوانید به ورودی دیتگاه دوم ارتباط بدهید پیش نیاز آن ADSL با پهنای باند خوب و IP VALID می باشد.