تبلیغات
نصب سانترال, آموزش سانترال, تلفن سانترال , گوشی, فكس, بیسیم و تعمیرات تخصصی

اتاق کابل :

اتاقی شامل کابل های مختلف بطوریکه کابل های مشترک، خارج شده از MDF به این قسمت می آیند و در به قسمت های کوچکتر منشعب می شوند.

زوج سیم ها را مِی توان در این قسمت تقسیم کرد، مثلاً اگر 1200 زوج سیم داشته باشیم و بخواهیم به دو قسمت 600 تایی تقسیم کنیم. اینکه زوج سیم ها را به صورت صحیح جداسازی و دسته بندی کنیم و به صورت مناسب بسط بزنیم، کاری است که دقت زیادی می خواهد و توسط کارشناسان این کار انجام می شود.

قسمت های منشعب شده همانطور که در شکل پیداست به سمت کافو می روند. و به جایی که زوج سیم ها منشعب می شوند مفصل می گویند.

                                                      1200 کابل

 

 

                                مفصل 

 

 

 


                   600 کابل به سمت کافو                                                        600 کابل به سمت کافو

 

PCM :

هر ارتباطی که قرار باشد از سوییچ خارج شود و به مرکز دیگری وصل شود توسط اتاق PCM انجام می شود. برای مثال می توانیم دو مرکز A و B  را در نظر بگیریم در صورتیکه مشترکی بخواهد از مرکز A با مشترکی در مرکز B تماس بگیرد، این ارتباط توسط کارت ترانک درون سوییچ صورت می گیرد و این قسمت کابل ها به ADDER های DDf متصل می شود، سپس کابل ها از DDf که در سالن دستگاه واقع است به اتاق PCM مرکز A می روند و بسته به نوع ارتباط بین دو مرکز (کابلی، فیبری، رادیویی و ماهواره ای) ارتباط بین PCM مرکز A و pcm مرکز B برقرار می شود. پس از ارتباط با PCM مرکز B کابل ها به DDF مرکز B و از آنجا هم به سوییچ آن مرکز و همچنین کارت TRUNK آن مرکز وصل می شود و به این صورت ارتباط برقرار می شود. و در واقع می توان گفت اتاق PCM چیزی شبیه اتاق MDF می باشد که به جای زوج سیم در آن کابل کواکسیال وجود دارد.

 

مسیر برقراری ارتباط از مشترک تا مرکز :

ابتدا از زوج سیمی که از تلفن مشترک خارج می شود شروع می کنیم که این زوج سیم به جعبه های آلومینیومی به نام پست که در خیابان و در کنار خانه ها واقع اند می روند . ظرفیت هر پست معمولاً 10 شماره می باشد اگر تعداد مشترکین بیشتر شد می توان پست را با جعبه دیگری به نام سرکابل تعویض کرد که ظرفیت آن حدود 50 تا 70 شماره و بیشتر هم هست.

سپس از آنجا سیم ها به قسمتی به نام کافو می روند. کافو همان جعبه های سبزرنگی هستند که در خیابان هستند. کافو به دو قسمت پشت و مرکزی تقسیم می شود که زوج سیمی که از سمت مشترک می آید به قسمت پشت و خروجی کافو از قسمت مرکزی به اتاق کابل مرکز مربوطه می رود. هر کافو مثل یک MDF كوچک است و یک ظرفیت مشخص دارد.پست

 
 

 


اتاق کابل + گاز کنترل

 

کافو

 

(

 

MDF

 

سالن دستگاه

 
                                                                                    قست پشتی  زوج سیم

                  

 


شکل بالا نشان دهنده مسیر فیزیکی ارتباطی مشترک تا مرکز می باشد. و همان طور که مشاهده می کنیم ترمینال های پشت کافو به پست وصل هستند.

باید به این نکته توجه داشته باشیم که امکان تعویض شماره تلفن از درون سالن دستگاه صورت می گیرد و در صورتیکه بخواهیم شماره تلفن موردنظر خود را انتقال بدهیم زوج سیم برای مشترک دیگر با شماره جدید خالی می شود.

ممکن است در پست نزدیک محل سکونت ما جای خالی وجود داشته باشد ولی در صورت تقاضای اشتراک از مخابرات پاسخ عدم امکانات فنی را دریافت کنیم که در این صورت مشکل به PCM ACCESS بر  می گردد که قسمت مرکزی کافو پر شده است و دیگر امکان واگذاری خط وجود ندارد.

 

گاز کنترل :

درون اتاق کابل یک سری تجهیزات خاص است که به آن گاز کنترل گفته می شود. اگر به ظاهر کابل ها دقت کرده باشیم دارای یک پوشش پلاستیکی هستند و چون این کابل ها دارای جریان می باشند پس در اطراف خود شار مغناطیسی ایجاد می کنند و چون کابل ها به هم چسبیده هستند پس شارها روی یکدیگر تاثیر می گذارند و مشکل هم شنوایی یا شنود پیش می آید. پس درون اتاق کابل میزان ظرفیت خازنی مشخص می شود که مقدار و میزان و فشار هوایی که درون پوسته وجود دارد را طوری تنظیم می کنند که مشکل تداخل شارها و در نتیجه هم شنوایی بوجود نیاید.

بعضی مواقع مخصوصاً هنگام بارندگی آب به درون کابل های درون مفصل رسوخ می کند و اگر گوشی تلفن را برداریم ممکن است صدای مکالمات دیگر مشترکان را بشنویم که در اینصورت مشکل از مفصل بندی است و باید آن را رفع کرد.

طبق استاندارد مخابرات هر مرکز مخابراتی باید به 3 طبقه به صورت زیر تقسیم شود.

Organization Chart 

 

 

 

 


تبدیل صوت به سیگنال دیجیتال :

در یک مکالمه صحبت ما به صورت سیگنال الکتریکی در می آید، بطوریکه باید در مبدا از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل شود و در مقصد هم از حالت دیجیتال آن به آنالوگ تبدیل شود.

برای اینکه همان سیگنال فرستاده شد هاز مبدا  را در مقصد دریافت کنیم باید فرکانس نمونه برداری شده برابر و یا بیشتر از دو برابر پهنای باندش باشد که این در واقع همان قضیه نایکوئیست می باشد سیگنال های صوتی در سیستم تلفن در محدوده فرکانسی 0.3 تا 3.9 انتقال می دهند یعنی هر کانال تلفنی با باند محافظ حدود KHZ می باشد.

 

2M یا E1 استاندارد اروپایی) :

این لینک که استاندارد کشورهای اروپایی می باشد در ایران نیز استفاده می شود و در این لینک 32 شیار زمانی (32 كانال) وجود دارد.

 

32

 

16

 

1

                      کانال                                  سیگنالینگ                                   همزمانی

 

هر کانال شامل 8 بیت است. هر 16 تای این 32 کانال به هم متصل می شود که به آن فریم گفته می شود. کانال 1 برای عمل همزمانی و کانال 16 برای سیگنالینگ و رد و بدل کردن پیام های سیگنال درنظر گرفته اند. پس به جز این دو کانال، از 30 کانال باقی مانده برای ارسال صحبت (voice) استفاده می شود . برای فهم این مطلب به مثالی که گفته می شود دقت مِی کنیم.

کانال 1 یک مرکز از مرکز دیگری درخواست می کند که مشترکش با مشترک آن مرکز تماس داشته باشد و این کار توسط ارسال سیگنال که 3 بیتی است صورت می گیرد، که شامل 3 بیت اول از 8 بیت کانال 16 می باشد و بقیه ها، بیت های صحبت هستند.

8khz * 8 = 64k

64k * 32 = 2048 khz ~ 2MHZ

پس ارتباط بین 2 مركز با سرعت 2M برقرار می شود.

ارتباطات بین مراکز به صورت لینکی و کانال می باشد که شامل 30 کانال و دو کانال برای کنترل استفاده می شود که در مخابرات به آن لینک 2M گفته می شود.

کارشناسان ترافیک سنجی بررسی می کنند که کدام مراکز با همدیگر ارتباط بیشتری دارند پس از آن این مراکز را به طور مستقیم به هم وصل می کنند زیرا اگر قرار باشد ارتباط این مراکز هم از طریق ترانزیت انجام شود اکثر خطوط مربوطه را اشغال می کند و ارتباط با بقیه مراکز مشکل پیدا می کند.

 

فیبر نوری :

فیبر نوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بسیار بالا است که پس از اختراع فناوری لیزر از سال 1966 مورد استفاده قرار گرفت. این کابل رشته ای از تارهای ساخته شده از آلیاژ شیشه و پلاستیک است که تقریباً هر یک از تارهای آن معادل ضخامت تار مو است. این محیط انتقال بیشتر برای انتقال اطلاعات در مسافت های دور استفاده می شود. و دلیل آن میرایی بسیار کمن نور در هنگام شکست آن است. محیط انتقال از طریق فیبر نوری بسیار ساده تر است زیرا ارتباط از طریق نور است و در طی فاصله هایی مشخص از تکرار کننده استفاده می شود. همچنین به علت القاء پالس های نور یا فوتون ها مشکلات ذاتی کابل های مسی از جمله تداخل الکترومغناطیسی مشکل هم شنوایی و استراق سمع هم وجود ندارد و چون فیبرها شیشه ای اند مثل کابل های مسی روی یکدیگر اثر تضعیف کنندگی ندارند.

Core                                                           (هسته)

 

Buffer cating         

 


Clodding                                     

مکانیسم پیاده سازی voice روی نور از یک سری پروتکل های خاص تبعیت می کند که اتصالات و پیاده سازی آن کار بسیار دقیقی است و امکانات و هزینه زیادی می برد و باید توسط کارشناسان این کار انجام شود. فیبر نوری این مزیت را نیز دارد که ارزان تر از کابل مسی است.

در اینجا لازم است پردازش مکالمه را به صورت کمی و کیفی بررسی کنیم.

 

Call prossesing :

پردازش مکالمه یا همان call prossesing تجزیه و تحلیل برقراری یک ارتباط موفق است و دارای مراحلی به شکل زیر است.

 

1- برداشتن گوشی (off hook کردن) :

برداشتن گوشی به مفهوم درخواست مکالمه (call request) می باشد. در این مرحله یک تن ممتد با یک فرکانس دریافت می کنیم که با این کار درواقع مشترک درخواست مکالمه یا Request call خود را اعلام می کند. یکی از روش های تشخیص درخواست مکالمه به صورت زیر است .

 

                             مرکز مخابرات             آمپر متر         زوج سیم (مدار الکتریکی)         مشترک