تبلیغات
نصب سانترال, آموزش سانترال, تلفن سانترال , گوشی, فكس, بیسیم و تعمیرات تخصصی

 

 

هنگامی که مشترک گوشی را بر می دارد مدار بسته می شود گوشی تلفن و مرکز مخابراتی یک مدار را تشکیل می دهند که توسط یک زوج سیم به هم متصل شده اند و هر مدار شامل مقاومت، ولتاژ و جریان می باشد. حال با بسته شدن مدار و با توجه به قانون اهم (R=V/I) مقدار مقاومت مدار زیاد شده و جریان کم می شود که این کاهش جریان را می توان توسط سنسور (آمپرسنج) موجود در مرکز مخابراتی تشخیص داد.

البته باید به این نکته توجه کنیم که نیازی نیست که از سنسورهای بسیار قوی استفاده نماییم زیرا دستگاه تلفن خود دارای مقاومت زیادی می باشد و به ازای این مقاومت زیاد جریان به اندازه کافی کم خواهد شد. پس با برداشتن گوشی، مقاومت های درون گوشی نیز به مسیر اضافه می شود و جریان را کاهش می دهد. ممکن است بر اثر شرایط دیگری مثل تغییرات دما، طبق فرمول زیر مقدار مقاومت تغییر کند و مشکل تشخیص در مرکز پیش آید.

(1+αθ) R =R '

به این منظور برای گوشی های تلفن یک مقاومت بالا مثلاً حداقل 500 اهم را درنظر می گیرند که با تغییرات جزئی مقاومت و تغییرات کم جریان، مرکز دچار مشکل تشخیص نشود. پس مقاومت گوشی خیلی بزرگتر از مقاومت های احتمالی ناشی از تغییرات مقاومت های محیطی است. البته برای موبایل چون کابل مسی نداریم all prossesing  آن توسط امواج الکترومغناطیسی است کارتی درون سوئیچ قرار گرفته است که کارت line یا کارت مشترک نامیده می شود که زوج سیم به پشت این کارت می رود و به محض اینکه جریان المان کم شد متوجه می شویم که مشترک گوشی را برداشته است و در سوئیچ های NEAX به ازای هر مشترک یک عدد از این کارت ها وجود دارد و در سوئیچ های پارستل 8 مشترک وجود دارد و توسط همین کارت است که متوجه می شود و نهایتاً مرکز بوق آزاد برای مشترک ارسال می کند.

این نکته قابل ذکر است که امروزه در سوئیچ های دیجیتال به محض برداشتن گوشی بوق به صورت on time ارسال می شود و یکی از مزایای سوئیچینگ همین می باشد و این بوق به صورت سیگنال ارسال می شود. صدای بوق یک ولتاژ است.

 

توجه : درصورتیکه زمان time out مشخص شده گذشت و مشترک شماره گیری نکرد بوق اشغال در گوشی شنیده می شود و دارای زمان هایی به شکل زیر می باشد.

Time out اول برابر 5 ثانیه درنظر گرفته می شود و time out دوم برابر 3 ثانیه در نظر گرفته شده است و در این صورت اگر باز هم مشترک شماره گیری نکرد بوق جیغ مانندی ارسال می شود که به آن howler tone می گویند و اگر باز هم مشترک گوشی را نگذاشت در اصطلاح مشترک در parking می رود و مشترک که به صورت موقت یک جا block می کند و سوئیچ هر چند ثانیه یک بار چک می کند که درصورتیکه مشکل برطرف شده است ارتباط را برقرار کند. و در واقع به همه این ها آلارم های هشدار دهنده گفته می شود.

 

1- شماره گیری (Dialing) :

بطور کلی دو نوع شماره گیر (از لحاظ سخت افزاری) داریم که در زیر گفته شده است.

     1- push button (دکمه ای)

     2- Rotary (چرخشی)

 

push button :

نحوه ارسال ارقامی که گرفته می شود به مرکز توسط دو روش پالس و تن انجام می شود. در حالت چرخشی نمی توانیم حالت tone داشته باشیم ولی روش دکمه ای هر دو روش را می تواند داشته باشد. روش pulse مشابه شماره گیر چرخان عمل می کند. و در صورتیکه از نوع Tone باشد به صورت زیر عمل می کند.

با استفاده از 7 فرکانس می توانیم 12 شناسه را آدرس دهی کنیم.

 

1200

 

1200

 

1100

 

3

 

2

 

1

4200

6

 

5

 

4

4300

9

 

8

 

7

4400

#

 

0

 

*

4500

 

مثلاً برای عدسه، 2 فرکانس 4200 و 1300 را با هم ارسال می کنیم و این برای مرکز بدین معناست که شماره 3 گرفته شده است. این ترکیب فرکانسی توسط یک  Ic که درون گوشی وجود دارد انجام می شود. این آی سی در واقع یک Adder است که دو فرکانس را جمع کرده و ارسال می کند. پس Dialling توسط ارسال فرکانس انجام می شود. درصد خطا در حالت Tone نسبت به حالت pulse خیلی کمتر است.

 

چگونگی شماره گیری :

به طور کلی ما شماره هایی که می توانیم بگیریم به چهار دسته تقسیم می شوند.

1- موبایل        2- درون شهری          3- بیرون از شهر         4- خارج از کشور

 

تجزیه و تحلیل شماره ها :

حال شماره هایی که درون شهر می توانیم بگیریم نیز به سه دسته تقسیم می شوند.

1-    تماس با منطقه خارج از منطقه مشترک

2-    تماس با منطقه موجود

3-    تماس های سه رقمی اضطراری (emergency call)

 

به هر سوئیچ یک prefix اختصاص داده می شود که هنگامی که مشترک شماره گیری می کند سوئیچ بررسی می کند که مربوط به ناحیه خودش هست یا خیر. برای روشن شدن مطلب مثالی می زنیم. فرض می کنیم مشترک A با شماره تلفن 3362230 بخواهد با مشترک B با شماره تلفن 3786532 تماس بگیرد، در این صورت چون سه شماره اولی مشترک A با سه شماره اول مشترک B (prefix) یکی نمی باشد پس باید اطلاعات به مرکز دیگری با prefix ،  378 ارسال شود و در آنجا سوئیچ بین ده هزار مشترک خود جستجو می کند و پس از یافتن مشترک 6532 تماس را با آن برقرار می کند و برای آن که مشترک B است زنگ (Ringing) ارسال می کند. همچنین همزمان برای مشترک A بوقی به نام Ring Back T0ne ، که به صورت قطع و وصل است را ارسال می کند و این بدین معنا است که مشترک B در حال زنگ خوردن است از نظر مخابرات یک ارتباط موفق زمانی رخ می دهد که مشترک B گوشی را بردارد و یک مسیر بین مشترک A و B برقرار شود. و در این صورت روی این مسیر ارتباطی می توان اطلاعات یا دیتا، تصویر یا صحبت وغیره را ارسال کرد.

(

 

 

(

 

 
Ring back Tone               Ringing                                               

َA                                                                       B                               

 

3362230                                                       3786532                                              

 

توجه : دوسمبل ستاره (*) و مربع (#) در مخابرات دیجیتال موجود می باشد. که خیلی کاربرد دارند که قبلاً در حالت Rotary وجود نداشت. مثلاً از *43# برای فعال سازی انتظار مکالمه (call wating) بکار برده می شود.

همچنین voice mail از دیگر خدمات سوئیچ های دیجیتال است. که در صورتیکه مشترک قادر به پاسخگویی تلفن نباشد و در صورتیکه دستگاه تلفن نیز پیغام گیر داشته باشد صدا به صورت خودکار ضبط می شود و بعداً مشترک می تواند پیغام را بشنود.


آشنایی با سخت افزار سوئیچ :

هر مرکز مخابراتی دارای سوئیچ می باشد، که هر سوئیچ متشکل از چند راک یا کابینت (unite) می باشد. هر راک به طبقاتی به نام شلف (Shelf) تقسیم می شود و به جاهایی که کارت ها قرار می گیرند اسلات (slat) گفته می شود. و در هر اسلات یک برد (یک کارت) قرار می گیرد بعد از شلف جزء  دیگری که مورد بررسی قرار می گیرد ماژول نامیده می شود که عملاً آن را نمی بینیم. ماژول یک یا تعدادی کارت است که یک وظیفه مشخص را انجام می دهند.

البته در هر راک یک قسمتی به نام power وجود دارد ممکن است یک شلف را به power ها اختصاص دهیم یا اینکه power ها را بین شلف ها تقسیم کنیم. Power ها تامین کننده انرژی کارت های می باشند.

یک سری فریم ها که در پشت شلف ها قرارگرفته اند و به آنها Back plain گفته می شود و این ها باعث برقراری ارتباط بین کارت ها می شوند. هر اسلات اگر یک اسلات مشترک باشد بسته به نوع کارت که 8، 16، 32 مشترک باشد 8، 16، 32 پورت وجود دارد. که پورت ها از اسلات به هر مشترک به صورت جداگانه وصل است که البته دیده نمی شوند و یک لفط نرم افزاری است و در پشت این کارت ها قسمت هایی جهت نصب به Back plain وجود دارد که ژاک یا سوکت نامیده می شوند.

در برخی از سوئیچ ها جهت ارتباط بین دو شلف از مدار connector استفاده می شود. البته این مدار کانکتور در حال حاضر حذف شده است. در سوئیچ پارستل ارتباط دو شلف از طریق ریبون انجام می شود ولی در سوئیچ های جدید ارتباط بین شلف ها هم از طریق back plain انجام می شود. سوئیچ ها با ولتاژی بین 48 و 56 کار می کنند.