تبلیغات
نصب سانترال, آموزش سانترال, تلفن سانترال , گوشی, فكس, بیسیم و تعمیرات تخصصی 

 


   کارت ها


 

     راک

                                                                                                   شلف

 

 

 


                                                        صفحه پشتی یا Back plain

 

 

انواع کارت ها :

کارت کنترل : وظیفه این کارت ها کنترل و مدیریت اجزای سوئیچ است که از طریق program کردن آی سی های روی کارت ارتباطش را با دیگر قسمت ها مشخص می کنیم. و وظیفه اصلی این کارت ها ارسال کلیه فرامین و دستورات لازم جهت کنترل عملیات سوئیچینگ می باشد.

به طور کلی در سوئیچ های پرظرفیت دو نوع کنترل داریم.

1- کنترل متمرکز                            2- کنترل نامتمرکز (گسترده)

در کنترل متمرکز همه کارهای پردازشی را خود کارت انجام می دهد و درواقع یک شلف خاص کنترل بقیه قسمت ها را برعهده دارد.

در کنترل نامتمرکز هر قسمت وظایف خاص خودش را دارا می باشد و فقط یک سری از کارها را خودش انجام می دهد. عملیات کلی مثل جمع آوری شارژینگ یا جمع آوری پالس مشترکین توسط پروسسور انجام می گیرد، در واقع پروسسور را به قسمت های مختلف اختصاص داده اند بیشتر سوئیچ های ایرانی کنترل نامتمرکز هستند. در حال حاضر بیشتر حالت کنترل نامتمرکز کاربرد دارد که با اشکال یک قسمت همه سیستم از کار نیفتد. البته ناگفته نماند که در سوئیچ های کنترل نامتمرکز هم یک قسمت برای کنترل کلی وجود دارد ولی در کنترل متمرکز تمام کنترل سیستم توسط یک قسمت انجام می شود. بعضی از این سوئیچ ها یک واحد پروسسور را برای هر شلف در نظر می گیرند. اصلی ترین کارت، کارتی است که وظیفه پروسسور کردن را برعهده دارد و به آن cpu گفته می شود. کابل هایی که از MDF می آیند بسط های پشت راک (back plain) متصل می شوند.

هر کارت ممکن است 8 یا 16 مشترک را شامل شود که در صورت خرابی خط یکی از مشترکین باید کارت مربوطه بیرون کشیده شود که در این صورت بقیه مشترکین آن کارت برق ندارند.

یک مرکز ده هزار شماره ای حدود 4 تا 5 راک می تواند داشته باشد و در هر شلف آن دو کارت پروسسور دارد که به صورت Acrive – standby کار می کنند که در یک زمان یکی فعال و دیگری غیر فعال است و در زمانی دیگر می توانند جای خود را با هم عوض کنند. جای کارتها ی پروسسور توسط کاربر طراحی می شود. اکثر مراکز کم ظرفیت کنترل متمرکز هستند ولی در سوئیچ های پرظرفیت چون line های ما 27 یا 32 تایی است و در داخل هر شلف آن به اندازه یک راک مرکز کم ظرفیت مشترک وجود دارد پس حتماً باید از نوع نامتمرکز استفاده شود.

برای بالارفتن ضریب اطمینان و امنیت لازم از مکانیسم هایی استفاده می شود که در صورت خرابی یک کدام از کارت ها، سوئیچ دچار مشکل نشود. این مکانیسم ها دو دسته هستند.

1- Hot standby                         2- loud share

 


مکانیسم loud share :

در این روش هر دو کارت فعال هستند و کار انجام می دهند ولی در صورت خرابی و قطع یک کارت، کارت دوم وظایف کارت اول را برعهده می گیرند. و هر کدام از کارت ها 50% عملیات پردازش را انجام می دهند.

 

مکانیسم Hot standby  :

در این حالت یکی از کارت ها Active  و دیگری standby و هر دو همزمان کار نمی کنند و در هر لحظه یکی فعال است. همیشه در حین انجام کارها یکی از کارت ها در مدار و کارت دیگر در حالت  standby می باشد. و در صورت مشکل و خرابی کارت Active کارت standby به حالت فعال در می آید و وظایف را برعهده می گیرد. همچنین با بیرون کشیدن کارت Active از شلف، کارت standby فعال می شود.

 

توجه : روی بعضی کارت ها LED هایی وجود دارد که نحوه عملکرد کارتها را نشان می دهد. مثلاً در سوئیچ کارین یک کارت به نام Iss وجود دارد که 8 عدد LED روی آن وجود دارد و برای حالت Active باید LED های 2 تا 5 با یک سرعت خاص روشن خاموش شوند. و برای حالت standby آن LED ها به صورت رژه ای و پشت سر هم روشن خاموش شوند.

 

کارت POWER :

یکی از کارت های مهم سوئیچ کارت power است كه وظیفه آن تبدیل ولتاژ 48 به ولتاژهای موردنیاز جهت کار سایر کارت ها و توزیع این ولتاژهاست مثلاً 48 ولت را به ولتاژها 5، 3، 2 و 1 ولت تبدیل می کند. که این ولتاژها را از طریق Back plain به كارت مورد نظر می رساند پس وظیفه کارت power هم تبدیل و هم توزیع ولتاژ است. در سوئیچ های عملی به نام Duplecation وجود دارد که معنای آن استفاده از 2 کارت به جای یک کات است که اگر یک کارت خراب شد از کارت دومی استفاده می شود. در کل نوع Duplication  داریم یا حالت Hot Standby  است یا حالت Loud sharing .

در حالت اول زمانی که کارت power در حالت Active و آن را از شلف بکشیم سریع کارت standby فعال شده و از حالت توقف خارج می شود. در حالت دوم هر دو کارت در مدار هستند و تقریباً هر کدام 50 درصد کار می کنند ولی اگر برای یک کارت مشکلی پیش بیاید کارت دوم وظایف کارت اول را هم انجام می دهد.

کارت های کنترلی وکارت های حساس در سوئیچ حتماً باید به صورت Duplication قرار داده شوند. در کنار سوئیچ وسایلی مثل یکسو کننده، دیزل ژنراتور و باتری وجود دارد به همین دلیل در صورت قطع شدن برق شهر، برق سوئیچ قطع نمی شود.

لازم به تذکر است که به علت استفاده زیاد از IC در سوئیچ، سوئیچ به دما بسیار حساس است و در نتیجه  سالن دستگاه حتماً باید دمایی بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد داشته باشد.

 

کارت مشترکین :

کارت مشترک یا کارت Line وظیفه اساسی آن سرویس دهی به مشترک می باشد. برای هر مشترک یک زوج سیم که به گوشی تلفن آن وصل می شود، در نظر گرفته شده که با صرفنظر از اتصالات بین راه به سوئیچ می رسد. در واقع ورودی کارت لاین همان زوج سیم است. پس برای یک کارت 8 مشترک 8 تا زوج سیم وجود دارد.

 

وظایف اصلی کارت Line :

1- تشخیص درخواست مکالمه (call request) :

در کارت هر مشترک قسمتی وجود دارد که جریان را چک می کند (مثل آمپر متر). بدین معنا که اگر جریان ورودی یکی از مشترکین کم شد به این معنی است که این مشترک درخواست مکالمه دارد و بلافاصله کارت لاین به کارت تن دستور می دهد که برای مشترک بوق بفرستد.

2- تامین ولتاژ مورد نیاز مشترک :

ولتاژ کمی که در زوج سیم ورودی در گوشی مشترک احساس می شود توسط این کارت ایجاد می شود.

 

3- ارسال زنگ به مشترک :

که به کارت تن دستور می دهد برای مشترک مقصد زنگ ارسال کند.

 

4- scan کردن کل مشترکین کارت :

بدین معنا که این کارت مدام مشترکین خود را چک می کند و اگر یکی خراب باشد به سیستم گزارش می دهد.

از نظر سخت افزاری برای هر مشترک روی کارت قسمتی به نام slice وجود دارد که با توجه به تکنولوژی ساخت شرکت سازنده هر کارت می تواند 8 تایی، 16 تایی و 32 تایی باشد. در سوئیچ NEAX به ازای هر مشترک یک کارت وجود دارد.

استفاده از کارت ها مشترکین که 32 تایی هستند نیاز به تعداد کارت ها و راک های کمتری دارند و حجم آنها کمتر و مناسب تر هستند ولی در صورت بروز مشکل برای یک مشترک و بیرون کشیدن کارت آن، ارتباط 31 مشترک دیگر هم قطع می شود.

کارت های مشترکین معمولاً با نام های DLU، ANC، ASL به کار برد ه می شود.

 

کارت همزمانی یا clk :

همانطور که گفته شد سوئیچ ها با برق 48 ولت کار می کنند و در صورتی که ولتاژ بالایی اعمال شود باعث می شود که سوئیچ قطع شود. در سخت افزار سوئیچ مقاومت، ظرفیت خازنی، ظرفیت سلفی زوج سیم را انداه گیری می کند. و در زوج سیم باید یک مقدار استاندارد برای این مقادیر داشته باشیم. و مقاومت سیم ها باید یک مقدار مشخص باشد. و این همزمانی را توسط کارت CLK می توانیم ایجاد کنیم. وظیفه این کارت تولید پالس ساعت جهت همزمانی اطلاعات است. چون اطلاعات به صورت 0 و 1 ارسال می شود نباید مراکز با هم اختلاف فاز داشته باشند. به همین منظور یک مرکز در کل کشور وجود دارد که همه مراکز سوئیچ کشور را با هم همزمان می کند. در این کارت ها یک قطعه کریستالی کار همزمانی را انجام می دهد.

 

کارت Announcement :

وظیفه ضبط، بخش و فرستادن پیام های ارتباطی مورد نیاز مخابرات را برعهده دارد. این کارت ها برنامه پذیر هستند و می توان آن ها را progrom کرد.

 

کارت ترانک دیجیتالی (Digital Trunk) :

کارت ترانک با توجه به حافظه و برنامه ای که دارد مسیر را می بیند. به ازای لینکهای مختلف کارت های مختلفی وجود دارند. مثلاً کارت ها ترانک 1 لینک، 2 لینک، 3 لینک 4 لینک.

به عنوان مثال یک ترانک 4 لینک 4 مسیر را هدایت می کند. هر کارت ترانک وظیفه بستن برخی از مسیرها را به عهده دارد بنابراین در یک سوئیچ کارت های ترانک مختلفی وجود دارند. همان طور که گفته شد کارت های ترانک وظیفه بستن مسیرهای ارتباطی بین مراکز یک شهر یا بین مرکز سوئیچ با شهرهای دیگر را برعهده دارد. یعنی هر وقت شماره آنالیز شد به محض اینکه prefix شماره با prefix شماره های مراکز یکی نباشند، وارد کارت ترانک می شود و کارت ترانک با توجه به برنامه مسیر را تعیین می کند.

 

کارت تن :

وظیفه ایجاد بوق های مختلف مثل بوق آزاد، بوق اشغال و Howler Tone و غیره می باشد. مرکز دومی یا مقصد است که برای مشترک اولیه زنگ و برای مشترک دوم زنگ و برای مشترک اولیه شبه زنگ می فرستد. زنگ توسط کارت Ring Generator ایجاد می شود که ممکن است این کارت همان کارت power باشد.

بوق را کارت لاین مبدا برای مشترک مبدا می فرستند و زنگ و شبه زنگ را کارت لاین مقصد برای مشترک مقصد و مبدا ارسال می کند که این کارت ها را به کارت های Tone و Ring Generator دستور ارسال بوق و زنگ را می دهند. در سوئیچ علاوه بر Tone به Announce هم احتیاج داریم که پیغام ضبط شده توسط مخابرات برای آگاهی مشترکین است.

آی سی Flash Memory یک حافظه RAM است که می توان اطلاعات را روی آن ذخیره کرد. جای این آی سی روی کارت تعبیه شده است. جای بقیه المان ها روی کارت FIX است ولی این آی سی پایه دار است و به همین دلیل قابلیت جابجایی دارد و می توان پس از program کردن آن را سر جای خود قرار داد.